top of page
logo 1 white.png
_FOT7668.jpg

tři sféry

_FOT7403.jpg

Výstava Tři sféry je kompilací obrazů a zvuků, jež vychází z té části našeho vědomí, pro kterou se jen těžko hledají přesné formulace, což autory přimělo odvolat se na výjimečnou tvorbu francouzského pastora, biologa a filosofa Pierra Teilharda de Chardin.

Toto spojení je tak jemné a křehké jako sama podstata věci, kterou zjevuje. Nechceme se tvářit, že dílo tohoto myslitele bylo inspirací nebo je pevnou kostrou, od níž naši práci odvíjíme. Výtvarné umění, kterému se věnujeme, je jiný jazyk a jako takový nesnese přílišné pointování, promýšlení a spoutání raciem. Přesto, chtěje více vykreslit jakési myšlenkové podhoubí, jež je naší živnou půdou pro to, aby ony obrazy ožívaly a vyvolávaly pocity, jež nechceme ani pojmenovávat, jsme si dovolili se otřít o tento nepovšimnutý pilíř západního myšlení. Odstup, s nímž se tento myslitel díval na svět, umožňuje něco, co v naší myšlenkové rozbředlosti není možné - dávat věci viděno z naší mravenčí perspektivy zcela nesouvisející do vzájemných poměrů. I my se snažíme kompilovat různé spolu do jisté míry naprosto nesouvisející roviny do jednoho obrazu tak, aby ne vypreparovaně a sama o sobě existovala jedna výrazná rovina výtvarnosti, která se nepotkává než sama se sebou ve světě, který si stvoří, ale aby právě různé roviny, jež nezávisle na sobě a často v rozporu popisují svět, byly uvedeny v soulad, jež umožní vidět člověka a jeho myšlenky jako plnou součást našeho biologického a geologického fyzikálního světa a ne jako jeho těžce vyprofilovanou část, která se vyvinula v něco, co se zbytkem již nekomunikuje a žije vlastním životem.

 

Pierre Teilhard de Chardin mluví o postupném zesložiťování a vytváření života od vzniku vesmíru a našeho světa až po myšlení člověka - o zjevném propojení geosféry, biosféry a noosféry. Bylo pro mě naprosto fascinující tyto intelektuální koncepce vidět v krajině.

Zjednodušeně řečeno, při pozorování našich projekcí v krajině jsme měli pocit vizualizace něčeho z lidského ducha, co rezonováno přímo v krajině nepůsobilo nepatřičně a tudíž tvořilo soulad věcí, které často nespojujeme.

_FOT7668
_FOT8088
_FOT7811
_FOT8027
_FOT7656
_FOT7379+
_FOT8073
_FOT7547
_FOT8050
_FOT7403
_FOT8033
_FOT7470
_FOT7713
_FOT7764
_FOT7702
_FOT7687

výtvarná koncepce a realizace 

Lukáš Prokůpek, Aneta Fodorová

hudební koncepce a realizace

Michal Kindernay 

propagace

Bára Žižková, Aneta Fodorová

Projekt vznikl díky podpoře Státního fondu kultury a Mětské části Praha 5. 

logo 2 white.png
bottom of page