top of page
logo 1 white.png

ponti // mosty 

“zabořit mysl metr pod zem a promořit duši”

Výstava je pokusem o výlet do jiného světa. Rytiny, které odjistily uměleckou fantazii, jsou otisky skutečných činů a lidí, které se autoři výstavy svou představivostí pokusili stvořit. Tyto rytiny se nachází v údolí Valcamonica v severní Itálii (lokality chráněné UNESCO - Parco Nazionale Delle Incisioni Rupesti, Parco Luine, Parco Nadro a další). Je to zvláštní místo na úpatí Alp, není ani rovina ani hory, takový mezisvět. Stáří některých rytin se odhaduje až na 30 000 let.

Úsek historie, kterého se výstava týká, je sám o sobě tak mlhavý, že jsme se rozhodli nenechat interpretaci jen na akademicích. využili jsme pro to odvěký nástroj pro cestovaní časem -  představivost a hravost. Plný a bohatý svět šamana, je zjevně zcela fiktivní a má pobídnout diváka, aby sám hledal vlastní představy, jež tyto obrazy vyvolají, jinými slovy předkládáme mu tak naprosto zjevnou ale košatou lež, že by bylo s podivem, kdyby někomu z diváků nepřišla myšlenka, jaký asi skutečný příběh se za obrazy skrývá.

Hostem výstavy je také fotografka a básnířka Zuzana Lazarová, jejíž surrealistická tvorba nás vezme skrze fotomontáže do zvláštního fantaskního světa.

Projekt ponti // mosty vychází z cílů platformy third // space - pomocí různých nástrojů umožnit návštěvníkům výstavy aktivní účast a co nejplnější prožitek. V případě této výstavy konfrontují autoři diváka, dokud je rozjitřen hutnou atmosférou výstavy, s jeho vlastním obrazem ponořeným do tohoto imaginativního světa.

 

_FOT1625
_FOT2090+
cover
IMG_7480 copy
DSCF7632-2
prac.Still003_01
an1_moro
_FOT4015
IMG_9797a-2
_FOT3756
_FOT4043
DSCF7623-2

koncepce

Lukáš Prokůpek, Aneta Fodorová

režie, scénář a kamera filmového materiálu

Lukáš Prokůpek

dramaturgie a zvuk filmového materiálu

Aneta Fodorová

videoprojekce a fotografie

Lukáš Prokůpek

hudba a sounddesign

Roberto Rettura

performance

Jiří Kniha

hlasový doprovod

Ewa Zurakowska, Jiří Kniha, Lucio Dei Bèk Avanzini, Roberto Rettura

lightdesign a technické zajištění projekcí

Michal Hor

ve filmovém materiálu účinkují

Jiří Kniha, Lucia Piussi, Zuzana Lazarová, Aneta Fodorová

asistentka produkce

Simona Rozložníková, Anna Lupienská

odborné konzultace

Lucio Avanzini, Paolo Rondini, Cinzia Bontempi, Emilio Visconti

propagace

Bára Žižková, Aneta Fodorová

další spolupracovníci

Dan Tesař, Dominik Dolejší, Vojtěch Kubeček, Martin Krupa, Tomáš Bojar

 

host výstavy

Zuzana Lazarová

 

Vizuální a hudební podklady pro instalaci jsme připravovali v rámci třítýdenního pobytu v dané lokalitě ve spolupráci s rezidenčním centrem Bienno Borgo Artisti 2.0.

 

Projekt je financován z Národního plánu obnovy, celoročního grantu MHMP a MČ Prahy 5. Vzniká ve spolupráci s Borgo degli Artisti, Bienno v Itálii.

logo 2 white.png
bottom of page